Choď na obsah Choď na menu
 


O dôležitosti procesu hľadania vízie

29. 10. 2013

Hľadanie videnia niekedy tiež hľadanie vízie je obrad , ceremónia , výcvik trvajúci 10 dní v prírode a jeden rok transformácie , skupina 12 ľudí sa so sprievodcom odoberie do divočiny , kde po komplexnej príprave vyrážajú hľadať videnie , precitnutie , liečenie , pre svoju ďalšiu cestu .

Hľadanie vízie
zahŕňa 10 dní v prírode až toho 4 dni a 4 noci o samote v lese s potrebným vybavením bez jedla . Jedinec sa 4 dni a 4 noci postí uprostred prírody a divočiny sám vyprázdňuje svoju myseľ a očisťuje sa od nánosov bežného života , sám , vyprázdnený stretáva sám seba , svoje hodnoty , svoje priania , svoju vďačnosť .

cesta_praveho_muza.png


Žiadny človek neutečie tomu byť človekom


Všetci sa musíme postaviť extázu a agóniu ľudských skúseností . Život je plný zmien , rast sa vyznačuje zmenou . Ľudia musia postupovať z jedného životného štádia do druhého . Rodíme sa z lona ( maternice ) do bábätka . Z bábätka sme kojení a vstupujeme do sveta detstva . Potom prechádzame z detstva do adolescencie až mladosti do dospelosti . Keď sa ožením / vydám , ponecháme za sebou život nezadaných dospelosti . Keď sa rozvedieme , vraciame sa späť do nezadaného stavu . A tak kráčame prechodmi dospelosti , čelíme predvídateľným krízam stredného veku a " dôchodku " . So starnutím prichádza príprava na umieranie a nakoniec prechod smrti .

Už od staroveku stáli jednotlivci na prahu týchto životných zmien . V tradičných kultúrach boli tieto zmeny oslavované obrady prechodu a ceremóniami nových začiatkov . Bez týchto ceremónií nemohli jedinci chápať , ani vysvetliť svoje životné skúsenosti , nieto aby boli schopní si osvojiť spoločenskej zodpovednosti a privilégiá , tak potrebné pre ich zmenu v životnej stanici . Ich kmeňové rodiny by zanikli , aby prežili .

safe_image.php.jpg


Dnes tradičnej ceremónie životných prechodov nie sú súčasťou väčšiny občanov krajiny

Vzostup technologické vedy , nárast obrovských národov a veľkomiest , vzrastajúcou moc , komplexnosť a rozmanitosť médií , výskyt a nárast mnohonárodnostných korporácií , mohutnenie múrov medzi ľuďmi a ich prirodzeným prostredím , brieždenie počítačového veku , hrozba nukleárneho vyhladenia , zrútenie základnej spoločenskej jednotky rodiny , dehumanizujúci tlak moderného života , preľudnenia , a veľa iných faktorov sa podieľa na strate tradičných Židovsko - kresťanských ( a iných ) ceremónií životných prechodov .

Starostlivej rituálne stopy , zanechané našimi predchodcami boli pohltené dopravou modernej civilizácie . Zdá sa , že mnoho z nás zabudlo ako používať starovekú múdrosť obradov prechodu . Tým , že sa zriekame starovekých alebo pôvodných obradných praktík ako akychsi " povier " alebo vecí irelevantných , klopýtáme a trpíme v našich životných prechodoch ako obete , ako záťaž pre seba samého aj ostatných.

Keď potom vyhľadáme pomoc u psychológa alebo v duchovnom prostredí , sme často sklamaní . Psychológia na nás môže nazerať ako na chorých , alebo neurotických . Duchovná komunita by po nás mohla chcieť , aby sme sa zúčastnili istých ceremónií , ktoré stratili puto k realitám nášho života . Naše moderné ľudskej skúsenosti tiež zahŕňajú obrovské množstvo " kríz " , " nehôd " , " prevratov " a iných traumatických životných zmien , ktoré od nás žiadajú nielen to , aby sme ich prežili , ale aby sme aj porozumeli ich významu a tak rástli - neexistuje ani žiadny spôsob ako sa týmto udalostiam vyhnúť .

 

climax2_sk.jpg


" Stotisíckrát stratíš svoje poklady - a budeš musieť vyliezť na oných deväť kopcov . "

" Stotisíckrát stratíš svoje poklady - a budeš musieť vyliezť na oných deväť kopcov . "

Ako Aj Ching hovorí : " stotisíckrát stratíš svoje poklady - a budeš musieť vyliezť na oných deväť kopcov . Koľkokrát za celé naše rozpätie života sme vyzvaní aby sme vytrhali korene a presadili sa , nechali staré odísť a privítali nové , ukončili to a išli ďalej , zorali a zasiali , prestali byť ignorantským a zistili odpoveď  či umrieť alebo sa znova narodiť ?"


Koľkokrát v živote prechádzame zmenou ?


Koľkokrát v živote sa presťahujeme z jedného miesta na druhé , zmeníme prácu alebo odbor , stratíme milovanú osobu , priateľa alebo sme od nich vzdialení , smútime nad smrťou matky alebo otca , otehotnieme , rodíme , potratíme alebo prerušujeme tehotenstvo , sme zničení prírodnou katastrofou , upadáme do samovražedných depresií , prežívame takmer smrteľnú nehodu , strácame končatiny alebo funkčnosť zmyslových orgánov , konáme násilie alebo je na nás násilie konané , staneme sa rodičmi , starými rodičmi alebo nevlastnými rodičmi , vstupujeme na vojnu , vydávame sa na dlhé cesty , staneme sa závislí na droge alebo vyhasnutí v práci ?

Nie je spôsob ako zistiť do akej miery strata zmysluplných obradov prechodu narušila rast moderného jednotlivca skrz prechody a krízy života v modernej kultúre . Príznaky krízy jednotlivcov sú vidieť všade . Panika , hystéria , šok , úzkosť , neistota , zloba , nuda , užívanie drog , vágne predstavy , vina , seba - nenávisť , zamotanosť , pocity bezradnosti , a fyzické ochorenia všetkých druhov sa zúčastňuje na moderných skúsenostiach životných kríz . Obyčajne sa kríza vyrieši . Jednotlivec porozumie svoje skúsenosti a je pripravený pokračovať . Tí , čo majú silný hodnotový alebo mýtov systém , a iný podobný spôsob ako hľadať význam vo svojej skúsenosti , prežijú prechod najjednoduchšie .

andrimax24-2_sk.jpg


Avšak je mnoho ľudí , ktorí nemajú alebo sa nemôžu obrátiť na adekvátny hodnotový alebo mýtov systém . Títo ľudia väčšinou zostávajú v kríze po dlhšie časové obdobie , neschopní vykonať prechod zo starého sveta ( minulosti ) k privilégiám a zodpovednostiam sveta nového ( budúcnosti ) . Toto predĺžené obdobie depresie sú atypické od bežných výstupov a pádov , ktoré " vyrovnávajú " jednotlivca v obyčajnej modernej existencii .

Zbavení spôsobov porozumenia toho , čo sa stalo , alebo sa im deje , tí , čo sú uchvátení krízou , sa jej nemôžu zbaviť . Zničí ich to . Zaseknú sa v prechode a sú ním pohltení . Odreté , otlčené a rozčarované emócie nespútane zúria . Môžu tak poškodiť sami seba , iných alebo krajinu . Pretože tradičné cesty ako prechádzať krízami nie sú dostupné , títo jednotlivci si buď musia nájsť svoj ​​vlastný spôsob , niekedy s pomocou ostatných , alebo podľahnúť nebezpečenstvu prechodu .

Opustiť staré môžeme iba ak sme to celé uctili a ocenili a sme vďační , jedine potom je možné skutočné odpútanie a oslobodenie a nový začiatok . Odchádzame od rodičov , meníme miesta bydliska , rozvádzame sa a ženíme sa , ukončujeme kariéru a začíname novú , predávame staré a kupujeme nové .

Zdroj: www.cestapravehomuze.cz

autor: Zdenek Weber

 
 

 


PortrétPosledné fotografie


Facebook

Mail listArchív

Kalendár
<< jún / 2018 >>


Štatistiky

Online: 5
Celkom: 623242
Mesiac: 10927
Deň: 462