Choď na obsah Choď na menu
 


Feromóny - alebo láska na prvé " čuchnutie "

29. 10. 2013Takmer väčšina ľudí pozná ten pocit , alebo bola svedkom toho, ako partner pri objatí svojej  partnerky vdýchol vôňu jej vlasov a ona zase vnímala vôňu jeho trička . Takáto " čuchová chémia " môže naozaj zohrávať významnú úlohu v partnerstvách . Podľa niektorých manželských terapeutov , častý argument z úst rozhádaných partnerov znie " Nemôžem ho cítiť " alebo " Neznášam jeho pach " apod.

Vnímanie vôni partnera je tak akýmsi skrytým faktorom , ktorý vysvetľuje ono " iskrenie " , " chémiu " , ktoré partneri vzájomne vnímajú a ovplyvňuje tak najmä sexuálne správanie . Podľa výskumov v tejto oblasti sa ukazuje vplyv feromónov kľúčovým faktorom . V tejto súvislosti zohráva úlohu tzv. MHC gén ( major Histocompatibility complex ) . Tieto gény kódujú proteíny , ktoré pomáhajú imunitnému systému rozpoznať patogény , čiže z množstva vôní a pachov teda nájsť ten správny .

header-feromony-sk.jpgPravdepodobne preto sa vedci prikláňajú k potvrdeniu hypotézy , že ženy preferujú vodcovské typy mužov s dominantnou telesnou vôňou . Ukazuje sa , že vôňa tých mužov , ktorí v ​​psychologických testoch osobnosti preukázali vysokú mieru dominancie , sa páči viac ženám zadaným a v plodných fázach menštruačného cyklu . Naopak , slobodné ženy a ženy v neplodných fázach cyklu vôňu dominantných mužov nepreferoval . Aj to môže byť odpoveď na otázku , že pre sexuálne správanie a fyzickú lásku ( inými slovami zachovanie rodu a zdravé potomstvo ) je pre ženy dôležitá dominantná stránka muža , ale pre stabilitu partnerstva , rodinné zázemie hľadajú ženy potom skôr menej dominantného muža , ktorý je naopak skôr rodinne založený .Avšak , tak , ako existuje nekonečné množstvo génových variácií , pokiaľ ide o rôzne telesné alebo povahové vlastnosti , ktoré sa dedia z predkov na deti ( výška , inteligencia , určité povahové rysy a pod ) , tak existujú aj nespočetné kombinácie génov MHC - a preto - ten sexuálny alebo životný partner , ktorý " vonia " pre jednu ženu , môže byť absolútne odmietnutý inou . A platí to aj naopak , pokiaľ ide o pohlavie. Telesná vôňa je tak akousi vonkajšou manifestáciou imunitného systému , a telesnou vôňou sa zvýši atraktivita partnera , ktorý je k nám geneticky kompatibilný ( ako hovorí MHC - hlavný histokompatibilný komplex ) . A o tom už je život sám - o hľadaní našej kompatibilnej polovičky ... Našťastie ako sa hovorí , na hľadanie toho pravého sa oplatí mať dobrý nos ... Alebo ... správny parfum !

 

 

nej-feromony-sk-02.jpg

 

 

Zdroj:www.celostnimedicina.cz

autor: Mgr.Michal Hanzlovský

 

 
 

 


PortrétPosledné fotografie


Facebook

Mail listArchív

Kalendár
<< jún / 2018 >>


Štatistiky

Online: 8
Celkom: 622562
Mesiac: 10745
Deň: 330